1

Projekty i programy

W 2004 roku – w momencie przystąpienia przez Polskę do Unii Europejskiej, przed Ochotniczymi Hufcami Pracy również otworzyły się nowe drzwi, które prowadzą do nowych form świadczenia usług na rzecz młodzieży zagrożonej marginalizacją społeczną. Tę możliwość daje realizacja projektów współfinansowanych ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, które swoim zakresem obejmują osoby w wieku 15-25 lat. Dzięki funduszom mają oni możliwość nabycia kwalifikacji zawodowych, przekwalifikowania się, wyrównania zaległości w nauce, jak również uzyskania certyfikatu ECDL (Europejski Certyfikat Umiejętności Komputerowych) czy prawa jazdy.

Zachodniopomorska Wojewódzka Komenda Ochotniczych Hufców Pracy w Szczecinie realizuje również projekty międzynarodowe – inicjowane przez jednostki terenowe OHP.

Wśród inicjatyw terenowych najczęściej podejmowane są działania w ramach Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży (PNWM), jak również w ramach Programu ERASMUS+.

Realizując cele PNWM Zachodniopomorska Wojewódzka Komenda OHP zawarła w dniu 2 listopada 1999 roku „Porozumienie ramowe z Zespołem Pomocy Dzieciom i Młodzieży Meklemburgii-Pomorza Przedniego przy Związku Międzynarodowym (Internationaler Bund). Ze strony polskiej prowadzi ją i koordynuje kierownictwo ZWK OHP. Od 1999 roku zrealizowano kilkadziesiąt projektów. W ramach PNWM jednostki Zachodniopomorskiej WK OHP współpracują także z innymi, niemieckimi podmiotami, jak np. CJD Zinnowitz, czy Jugendwerkstatt Anklam.

W ramach ERASMUS+ ZWK OHP w Szczecinie, realizuje projekty wymian międzynarodowych w oparciu o edukację nieformalną oraz projekty staży zawodowych wspierające rozwój zawodowy uczestników OHP, zdobycie i wykorzystanie kompetencji zawodowych.

Projekty i programy: