1

Hufce Pracy

Hufce Pracy są podstawowymi jednostkami organizacyjnymi Ochotniczych Hufców Pracy, odpowiedzialnymi za realizację celów związanych z wychowaniem, kształceniem i zatrudnieniem młodzieży.

Hufce Pracy mają za zadanie pomóc młodzieży w uzyskaniu i podwyższaniu wiedzy ogólnej oraz kwalifikacji zawodowych we współdziałaniu z pracodawcami. Hufce organizują zatrudnienie młodych ludzi pozostających bez pracy, a także zajmują się wychowaniem i resocjalizacją młodzieży zagrożonej i niedostosowanej społecznie. W Hufcach młodzież poddana jest działaniom profilaktycznym, diagnostycznym, terapeutycznym, zdobywa wykształcenie ogólne i zawodowe, otrzymuje możliwość podwyższenia kwalifikacji zawodowych i przekwalifikowania.

Hufce Pracy współpracują z rodzinami, szkołami, placówkami wychowawczymi, ośrodkami pomocy społecznej, sądami, pracodawcami, poradniami psychologiczno–pedagogicznymi, w celu ułatwienia integracji młodzieży ze środowiskiem. Jest to najstarsza forma działalności OHP umożliwiająca uczestnikom uzupełnienie wykształcenia i zdobycie zawodu poprzez edukację w szkołach podstawowych dla dorosłych, szkołach branżowych I stopnia, a także poprzez różnego rodzaju kursy.

Przyjmują dziewczęta i chłopców w celu uzupełnienia wykształcenia ogólnego i zdobycia zawodu, mających nie ukończone 18 lat:

  1. do szkoły branżowej I stopnia przyjmowani są absolwenci gimnazjów i szkół podstawowych, mający ukończone 16 lat;
  2. do szkół podstawowych dla dorosłych przyjmowani są absolwenci szkół podstawowych, mający ukończone 15 lat.

Uczniowie SB zdobywają kwalifikacje zawodowe w wybranej specjalności, natomiast uczniowie szkół podstawowych przyuczają się do wykonywania określonej pracy.