Zachodniopomorska Wojewódzka Komenda OHP w Szczecinie posiada w swojej strukturze Ośrodki Szkolenia i Wychowania w: Barlinku, Stargardzie i Łobzie oraz Hufce Pracy w: Szczecinie, Wałczu, Koszalinie, Szczecinku, Policach, Dębnie, Trzebiatowie, Białogardzie, Świnoujściu.
Każda z tych jednostek ma formę koedukacyjną i skupia młodzież z całego województwa. Zdobywanie wykształcenia na zasadzie uczestnictwa w OHP jest jedna z dróg uzyskania wiedzy ogólnej i przygotowania zawodowego w ramach polskiego systemu oświaty. Pomagamy młodzieży ukończyć szkołę, zdobyć kwalifikacje zawodowe. Zajmujemy się wychowaniem i resocjalizacją młodzieży zagrożonej i niedostosowanej społecznie. Oferujemy miejsca w internacie z bezpłatnym zakwaterowaniem i wyżywieniem oraz całodobową opiekę pedagogiczną. Oferta edukacyjno-wychowawcza skierowana jest do młodzieży w wieku 15 – 18 lat.
Celem działalności OHP jest stworzenie młodemu pokoleniu równych szans na drodze do pełnej integracji społeczno-zawodowej, eliminowanie barier wynikających z dotychczasowej sytuacji rodzinnej, edukacyjnej i środowiskowej tej młodzieży poprzez wychowanie, resocjalizację, profilaktykę. Priorytetem w naszej działalności jest wyrównanie dotychczasowych deficytów edukacyjnych, kształtowanie postaw prospołecznych, udzielenie pomocy psychologicznej, stworzenie warunków do osobistego rozwoju i samorealizacji. W celu ułatwienia integracji młodzieży ze środowiskiem współpracujemy z rodzinami, szkołami, placówkami wychowawczymi, ośrodkami pomocy społecznej, sądami, pracodawcami, poradniami psychologiczno –pedagogicznym.
Uczestnik OHP uzupełnia wykształcenie ogólne w zakresie:
– gimnazjum z jednoczesnym przyuczeniem do wykonywania określonej pracy;
– szkoły zawodowej równocześnie zdobywając kwalifikacje zawodowe;
– szkolenia kursowego.
Przygotowanie zawodowe uczestników odbywa się:
– we własnych bazach – warsztatach szkoleniowych OHP;
– u pracodawców na podstawie umowy o pracę (status pracownika młodocianego).