Nowe Perspektywy
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Zachodniopomorska Wojewódzka Komenda OHP w Szczecinie w okresie 1 lipca 2012 roku do 30 czerwca 2013 realizowała projekt „Nowe Perspektywy”, współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego.
Głównym celem projektu była aktywizacja społeczno-zawodowa grupy 1500 osób w wieku 15-24 lata, zagrożonych wykluczeniem społecznym, w tym uczestników Ochotniczych Hufców Pracy. Zachodniopomorska WK objęła wsparciem 50 osób.
Projekt był skierowany do młodzieży nieaktywnej zawodowo, zagrożonej wykluczeniem społecznym w wieku 15 – 24 lata, której ograniczenia materialne i środowiskowe, a także brak kwalifikacji zawodowych utrudnia samodzielne nabycie umiejętności gwarantujących udany start życiowy.
Beneficjenci projektu podzieleni byli na 2 główne kategorie:
Kategoria A – młodzież zagrożona wykluczeniem społecznym w wieku 15-17 lat, zarówno z OHP jak i spoza OHP, zaniedbująca obowiązki szkolne, zagrożona wypadnięciem z systemu oświaty, bądź nie realizująca obowiązku nauki- 750 uczestników /75 grup (450 K i 300 M).
Kategoria B – młodzież zagrożona wykluczeniem społecznym, w wieku 18-24 lata, nieucząca się i niepracująca, wymagająca wsparcia w zakresie aktywizacji edukacyjnej w obszarze rynku pracy oraz integracji społecznej – 750 uczestników/75 grup (450 K i 300 M).
Zadania projektowe:
Zadanie 1: Wsparcie opiekuńczo-wychowawcze i ubezpieczenie uczestników projektu.
Przez cały okres realizacji projektu młodzież była objęta wsparciem opiekuńczo-wychowawczym. Od momentu zrekrutowania, przez cały czas trwania projektu nad każdą 10-cio osobową grupą uczestników czuwał wykwalifikowany wychowawca, zatrudniony w OHP. Ponadto wszyscy uczestnicy byli objęci ubezpieczeniem od następstw nieszczęśliwych wypadków na czas trwania projektu.
Zadanie 2: Działania motywacyjne
W ramach zadania wszyscy uczestnicy projektu skorzystali z grupowego doradztwa zawodowego oraz grupowego i indywidualnego wsparcia psychologicznego. Dodatkowo dla uczestników kategorii B przewidziane były indywidualne konsultacje z doradcą zawodowym. Ponadto wszyscy uczestnicy zostali objęci wsparciem socjalnym w postaci wyżywienia podczas zajęć oraz dofinansowania dojazdów na zajęcia.
Zadanie 3: Zajęcia szkoleniowe
W celu podwyższenia kwalifikacji oraz rozwinięcia kompetencji zawodowych uczestnicy projektu objęci zostali wsparciem w postaci różnego rodzaju warsztatów, kursów i szkoleń – szkolenie językowe, zajęcia z zakresu wyrównywania zaległości szkolnych, kursy komputerowe, zajęcia z zakresu przedsiębiorczości, kursy prawa jazdy, szkolenia i praktyki zawodowe. Ponadto, wszyscy uczestnicy zostali objęci dodatkowym wsparciem socjalnym w postaci wyżywienia podczas zajęć oraz dofinansowania dojazdów na zajęcia.
Projekt realizowany był w okresie 1 lipca 2012 – 30 czerwca 2013 r. na terenie całej Polski.
UDZIAŁ W PROJEKCIE BYŁ BEZPŁATNY
Projekt był realizowany przez jednostki terenowe ZWK OHP:
- Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży w Koszalinie (1 gr. A + 2 gr. B)
- 16-25 Ośrodek Szkolenia i Wychowania OHP w Łobzie
Koszt realizacji projektu w ZWK OHP wyniósł: 252.203,41 zł