Projekt „Wspólna inicjatywa – nasza przyszłość

image_pdfimage_print

Ochotnicze Hufce Pracy realizują zadania państwa w zakresie zatrudnienia oraz przeciwdziałaniu marginalizacji i wykluczeniu społecznemu młodzieży.
Wiele razy Ośrodek Szkolenia i Wychowania w Mielenku Drawskim brał udział w projektach unijnych. Były one przede wszystkim adresowane do młodzieży z wykluczenia społecznego, powracającej do systemu kształcenia, młodzieży bezrobotnej oraz naszych absolwentów. Projekt ,,Wspólna inicjatywa- nasza przyszłość” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach PO KL, Działanie 6.3 Inicjatywy lokalne na rzecz podnoszenia poziomu aktywności zawodowej na obszarach wiejskich był inicjatywą młodzieży, która odczuwała potrzebę doskonalenia się, był on adresowany do uczestników OHP z III klasy gimnazjum dla dorosłych. Projekt był realizowany od grudnia 2009 do maja 2010.Uczestnicząca w tym projekcie 13 osobowa grupa młodzieży od 17 do 19 lat miała możliwość uzyskania uprawnienia oraz dyplomu spawacza w osłonie CO2 metoda MAG, zdobyła również umiejętność poruszania się na rynku pracy.

Szkolenie zawodowe  prowadzone było przez Spółdzielnię Pracy „Oświata” z Koszalina i było poprzedzone zajęciami z doradztwa zawodowego prowadzonymi przez trenerów z Mobilnego Centrum Informacji Zawodowej w Koszalinie.
Wsparciem naszej młodzieży była wychowawczyni pani Beata Olejnik oraz koordynator lokalny pani Halina Kaczmarska. Po zajęciach z doradztwa zawodowego odbył się kurs spawania. Nasi wychowankowie bardzo czekali na ten moment, a po ukończeniu kursu zdobyli upragnione świadectwa oraz dyplomy kwalifikacyjne.
Zachodniopomorska WK OHP w Szczecinie była  promotorem projektu „Wspólna inicjatywa – nasza przyszłość” w ramach Priorytetu VI, Rynek pracy otwarty dla wszystkich, Działanie 6.3 Inicjatywy lokalne na rzecz podnoszenia poziomu aktywności zawodowej na obszarach wiejskich. Projekt skierowany był do 13 osób w wieku 17-19 lat z OSiW Mielenko Drawskie. Celem głównym projektu był wzrost aktywności zawodowej uczestników OSiW Mielenko Drawskie poprzez uczestnictwo w zajęciach z doradcą zawodowym oraz w szkoleniach zawodowych, a co za tym idzie podniesienie ich zdolności do zatrudnienia.

Cele szczegółowe obejmowały:

  • nabycie nowych kwalifikacji zawodowych,
  • zwiększenie motywacji do aktywnego poszukiwania pracy
  • podniesienie poziomu poczucia własnej wartości
  • usamodzielnienie się na rynku pracy
  • zwiększenie motywacji do dalszego doskonalenia bądź zmiany kwalifikacji zawodowych.

W ramach projektu planowano przeszkolenie młodzieży z grupowego doradztwa zawodowego (16 godzin warsztatowych) oraz kurs zawodowy (spawacz metodą MAG) w wymiarze ok. 150 godzin. Celem kursu zawodowego było teoretyczne i praktyczne przygotowanie uczestników do egzaminu końcowego oraz uzyskania książeczki spawacza.

Rezultaty twarde projektu:

  • 13 osób (100%) ukończy projekt
  • 11 osób otrzyma książeczkę spawacza
  • 13 osób zdobędzie wiedzę na temat metod aktywnego poszukiwania pracy, sporządzania dokumentów aplikacyjnych
  • 5 osób podejmie zatrudnienie w ciągu 6 miesięcy od zakończenia projektu.

Rezultatami miękkimi projektu była poprawa samooceny, poczucia własnej wartości, zaufanie we własne możliwości, umiejętność radzenia sobie ze stresem.

Osiągniecie rezultatów przyczyniło się do poprawy sytuacji młodych ludzi zagrożonych wykluczeniem społecznym na lokalnym rynku pracy. Dzięki uczestnictwu w projekcie zwiększyli swoją motywację do aktywnego poszukiwania pracy oraz nauki, wzrosła ich samoocena oraz chęć do podejmowania dalszych kroków związanych z nauką oraz zdobywaniem nowych kwalifikacji.

Wartość projektu wynosi: 46.733,22 zł. Okres realizacji: 1.12.2009 r. – 31.05.2010 r.

Rejestr zmian:

Zobacz Rejestr zmian
  • 5 kwietnia 2019 o 09:33:54 [aktualna wersja] autor: Izabela Kos
  • 5 kwietnia 2019 o 09:33:45 autor: Izabela Kos
  • 29 maja 2018 o 11:35:59 autor: Administrator